The detailed program
has been announced!

52nd International School & Conference on the Physics of Semiconductors

"Jaszowiec 2024"

Szczyrk, Poland, 15-21 June 2024

We have noted scam e-mails concerning the Jaszowiec Conference!

Please carefully check the e-mail addresses from which you receive correspondence regarding the Jaszowiec Conference.
We only contact you using the e-mail addresses from domains: *@jaszowiec.edu.pl, *@mailing.jaszowiec.edu.pl, *@fuw.edu.pl or *@ifpan.edu.pl.

If you have any doubts about the authenticity of a message you have received, please contact us at contact@.

Program of the Conference


The abstract book of the "Jaszowiec 2024" Conference is available here.
We kindly recommend using bookmarks and links contained in the book. The utilities can help you navigate through the interactive book of abstracts (size of the book: 66 MB).



The program is also available as a Google calendar.

Saturday   15 June 2024
14:15 - 15:15 Lunch
15:30 - 15:45 Tomasz Jakubczyk – School Opening
School - Special Tutorial Session (Sa1 - Sa2)   Chair: Tomasz Jakubczyk
15:45 - 17:30 Alexey Scherbakov, Technical University of Dortmund, Germany
Magnon-phonon interaction and its manifold manifestations in an optically excited ferromagnet - Sa1
17:30 - 18:00 Coffee Break
18:00 - 19:45 Rudolf Bratschitsch, University of Münster, Germany
Optical Properties of 2D S emiconductors - Sa2
19:45 - 22:00 Barbeque Dinner
Sunday   16 June 2024
School - Special Tutorial Session (Su1 - Su2)   Chair: Tomasz Jakubczyk
9:15 - 11:00 Hai Son Nguyen, Ecole Centrale de Lyon, France
Engineering Non-Hermitian States of Light in Photonic Crystals: From Fundamentals to Applications - Su1
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:15 Barbara Witek, ASML Eindhoven, Netherlands
Deep and Extreme Ultraviolet Lithography: Insights from the Industry's Leading Technology Provider - Su2
13:15 - 14:30 Lunch
14:30 - 17:30 Hiking Trip
17:30 - 18:30 Tutorial Session Quiz and Closing
18:30 - 20:00 Dinner
20:00 - 22:00 Concert & Welcoming glass of wine
Monday   17 June 2024
8:45 - 9:00 Andrzej Golnik - OPENING
INVITED & CONTRIBUTED LECTURES (MoI1, MoI2)   Chair: Tomasz Dietl
9:00 - 9:45 Tomasz Story, Institute of Physics Polish Academy of Sciences
Topological crystalline insulators – from crystal facets with atomic steps to nanowires - MoI1
9:45 - 10:30 Christian Bernhard, Université de Fribourg
Resonant inelastic x-ray scattering study of charge, orbital and magnetic orders in cuprate/manganite heterostructures - MoI2
10:30 - 11:00 Coffee Break
INVITED & CONTRIBUTED LECTURES (MoI3)   Chair: Witold Bardyszewski
11:00 - 11:45 Tomas Jungwirth, Institute of Physics, Czech Academy of Sciences,
Even and odd parity wave unconventional magnets - MoI3
11:45 - 12:00 Coffee Break
CONTRIBUTED LECTURES (MoO1-MoO4)   Chair: Tomasz Story
12:00 - 12:15 Alexander Kazakov, V.V. Volobuev, Z. Adamus, C-W. Cho, B.A. Piot, T. Wojciechowski, T. Wojtowicz, G. Springholz, T. Dietl
Quantum Hall effect and Shubnikov-de Haas oscillations in the topological crystalline insulator quantum wells - MoO1
12:15 - 12:30 Dibyendu Kuiri, P. Wójcik, M.P. Nowak
Enhancement of topological phase in long Josephson junctions - MoO2
12:30 - 12:45 Kajetan Fijalkowski, N. Liu, M. Klement, S. Schreyeck, K. Brunner, C. Gould, L.W. Molenkamp
Balanced Quantum Hall Resistor - MoO3
12:45 - 13:00 Saira Perveen, N. Gonzalez
Boron-based molecular magnets studied by first-principles calculations - MoO4
13:00 - 14:30 Lunch
14:30 - 16:00 MONDAY POSTER SESSION A (MoA...)
18:00 - 19:15 Dinner
CONTRIBUTED LECTURES (MoO5-MoO7)   Chair: Christian Bernhard
19:15 - 19:30 Michał Grzybowski, C. Autieri, J. Domagala, C. Krasucki, A. Kaleta, S. Kret, K. Gas, M. Sawicki, R. Bożek, J. Suffczyński, W. Pacuski
Wurtzite MnSe - Epitaxy and Properties of an Altermagnetic Candidate - MoO5
19:30 - 19:45 Michal Kobecki, A.V. Scherbakov, V.E. Gusev, T.L. Linnik, S. Kukhtaruk, A.V. Akimov, A.W. Rushforth, I.A. Akimov, M. Bayer
Resonant optical excitation of coherent magnons in nanometer ferromagnetic films - MoO6
19:45 - 20:00 Marta Pelc, D. Dams, M. Kosik, M. Muller, A. Gosh, J. Szczuczko, G.W. Bryant, A. Ayuela, C. Rockstuhl, K. Słowik
GRANAD – framework and code for optoelectronic properties of low-dimensional structures - MoO7
20:00 - 20:15 Coffee Break
CONTRIBUTED LECTURES (MoO8-MoO10)   Chair: Tomas Jungwirth
20:15 - 20:30 Katarzyna Posmyk, P. Peksa, M. Dyksik, A. Surrente, W.S. Lee, W.A. Tisdale, P. Płochocka, M. Baranowski
Revealing the Excitonic Landscape in Mithrene – Hybrid Organic-Inorganic Two-Dimensional Semiconductor - MoO8
20:30 - 20:45 Maciej Bieniek, A.W. Rodrigues, P. Potasz, D. Miravet, R. Thomale, M. Korkusiński, P. Hawrylak
Theory of moiré Hofstadter's butterfly in magic-angle graphene - MoO9
20:45 - 21:00 Aleksander Sanjuan Ciepielewski, J. Tworzydło, T. Hyart, A. Lau
Transport effects of twist angle disorder in mesoscopic twisted bilayer graphene - MoO10
21:00 - 22:30 MONDAY POSTER SESSION B (MoB...)
Tuesday   18 June 2024
INVITED LECTURES (TuI1, TuI2)   Chair: Barbara Piętka
9:00 - 9:45 Guillaume Malpuech, CNRS and Université Clermont Auvergne
Topological photonics - TuI1
9:45 - 10:30 Thilo Stöferle, IBM Research GmbH, Zurich Research Laboratory
Integrated all-optical transistors with polariton condensates - TuI2
10:30 - 11:00 Coffee Break
INVITED LECTURE (TuI3)   Chair: Izabella Grzegory
11:00 - 11:45 David Egger, Technical University of Munich
Effect of anharmonicity on optoelectronic properties of semiconductors - TuI3
11:45 - 12:00 Coffee Break
INVITED & CONTRIBUTED LECTURES (TuI4, TuO1)   Chair: Thilo Stöferle
12:00 - 12:45 Mariusz Zdrojek, Warsaw University of Technology
Synthesis and applications of 2D materials and van der Waals heterostructures - TuI4
12:45 - 13:00 Mateusz Kędziora, A. Opala, R. Mastria, L. De Marco, M. Król, K. Łempicka - Mirek, K. Tyszka, M. Ekielski, K. Bogdanowicz, A. Szerling, H. Sigurðsson, T. Czyszanowski, J. Szczytko, M. Matuszewski, D. Sanvitto, B. Piętka
Large-scale perovskite microwires of arbitrarily shape for room temperature polaritonic circuitry - TuO1
13:00 - 14:30 Lunch
14:30 - 16:00 TUESDAY POSTER SESSION A - ONLNE ONLY (TuA...)
18:00 - 19:15 Dinner
CONTRIBUTED LECTURES (TuO2-TuO4)   Chair: Guillaume Malpuech
19:15 - 19:30 Helgi Sigurðsson, A. Gianfrate, D. Sanvitto, C.S. Nguyen, H.S. Nguyen
Dirac exciton–polariton condensates in photonic crystal gratings - TuO2
19:30 - 19:45 Luciano Henrique Siliano Ricco, I.A. Shelykh, A.V. Kavokin
Qubit Gate Operations in Elliptically Trapped Polariton Condensates - TuO3
19:45 - 20:00 L.M. Hansen, Juan Camilo López Carreño, I. Arrazola, J.C. Loredo
Experimental Quantum Excitation of a Quantum Emitter - TuO4
20:00 - 20:15 Coffee Break
CONTRIBUTED LECTURES (TuO5-TuO7)   Chair: David Egger
20:15 - 20:30 Marcin Muszyński, P. Oliwa, P. Kapuściński, E. Oton, R. Mazur, P. Morawiak, W. Piecek, B. Piętka, J. Szczytko
Self-Assembled Two-Dimensional Lattice of Liquid Crystal Torons as a Potential Landscape for Massive Photons with Spin - TuO5
20:30 - 20:45 Antonina Bieganowska, M. Betke, C. Schneider, S. Höfling, S. Klembt, M. Syperek, M. Pieczarka
Experimental Determination of the Exciton-Polariton Condensation Phase Diagram in an Optical Trap - TuO6
20:45 - 21:00 Michał Baranowski, J. Thompson, M. Dyksik, P. Peksa, K. Posmyk, A. Joki, R. Perea-Causin, P. Erhart, M.A. Loi, P. Plochocka, E. Malic
Reveling Phonon-Bottleneck Effect in 2D Perovskites - TuO7
21:00 - 22:30 TUESDAY POSTER SESSION B (TuB...)
Wednesday   19 June 2024
INVITED LECTURES (WeI1, WeI2)   Chair: Elżbieta Guziewicz
9:00 - 9:45 Daniel Lanzillotti Kimura, Université Paris-Saclay
Nanophononics, nanoacoustics, and nanomechanics - WeI1
9:45 - 10:30 Farida Selim, Arizona State University
New frontiers in tunning the properties of semiconductor materials - WeI2
10:30 - 11:00 Coffee Break
INVITED LECTURE (WeI3)   Chair: Grzegorz Sęk
11:00 - 11:45 Mateusz Goryca, University of Warsaw
Magnetization Noise and Magnetic Monopoles in Artificial Spin Ice - WeI3
11:45 - 12:00 Coffee Break
CONTRIBUTED LECTURES (WeO1-WeO4, WeE1)   Chair: Farida Selim
12:00 - 12:15 Tomasz Woźniak, P.E. Faria Junior, A. Chaves, J. Kunstmann
Excitonic g-factors in van der Waals structures beyond simple models - WeO1
12:15 - 12:30 Igor Antoniazzi, T. Woźniak, A. Pawbake, N. Zawadzka, M. Grzeszczyk, Z. Muhammad, W. Zhao, J. Ibáñez, C. Faugeras, M.R. Molas, A. Babiński
Pressure-Induced Optical Anisotropy of HfS2 - WeO2
12:30 - 12:45 Arka Karmakar, A. Al-Mahboob, N. Zawadzka, M. Raczyński, W. Yang, M. Arfaoui, _. Gayatri, J. Kucharek, J.T. Sadowski, H.S. Shin, A. Babiński, W. Pacuski, T. Kazimierczuk, M.R. Molas
Twisted MoSe2 Homobilayer Behaving as a Heterobilayer - WeO3
12:45 - 13:00 Rafał Komar, A. Łopion, K. Mosina, A. Soll, Z. Sofer, W. Pacuski, P. Kossacki, T. Kazimierczuk
Colossal magnetooptic effects in 2D van der Waals magnetic semiconductor CrSBr - WeO4
13:00 - 13:15 Andrzej Wiśniewski, COMEF - WeE1
13:15 - 14:45 Lunch
19:30 - 3:00 Conference Banquet
Thursday   20 June 2024
INVITED LECTURES (ThI1, ThI2)   Chair: Krzysztof Korona
10:00 - 10:45 George J. De Coster, University of the Bundeswehr Munich and U.S. Army DEVCOM Army Research Laboratory
Electron transport and optical properties of high spin-orbit materials - ThI1
10:45 - 11:30 Farhan Rana, Cornell University
Ultrafast Spectroscopy of 2D Materials, Semiconductor Defects, and Devices - ThI2
11:30 - 12:00 Coffee Break
INVITED & CONTRIBUTED LECTURES (ThI3, ThO1, ThO2)   Chair: Andrzej Wysmołek
12:00 - 12:45 Bernard Gil, Universite Montpellier
The Optical Properties of Various Polytypes of sp2-bonded Boron Nitride - ThI3
12:45 - 13:00 Teresa Maria Kulka, A. Łękawa-Raus, J. Bulmer, N. Papior, J. Majewski, M. Margańska, K. Milowska
Transport Properties Of Carbon Nanotubes Under High Magnetic Fields - ThO1
13:00 - 13:15 Agata Kaminska, K. Koronski, S. Li, A. Perhsin, A. Gali, J. Plo, A. Ibanez, P. Valvin, J. Li, T. Poirier, G. Cassabois, J.H. Edgar, B. Gil
High-pressure study of UV emission of color centers in hexagonal boron nitride - experimental and theoretical analysis - ThO2
13:15 - 14:45 Lunch
18:00 - 19:15 Dinner
CONTRIBUTED LECTURES (ThO3-TuO5)   Chair: Farhan Rana
19:15 - 19:30 Jakub Iwański, K.P. Korona, M. Tokarczyk, A.K. Dąbrowska, P. Tatarczak, I. Rogala, M. Bilska, S. Kret, A. Reszka, B.J. Kowalski, S. Li, A. Gali, G. Cassabois, B. Gil, J. Binder, A. Wysmołek
Revealing Structural Polytypism In Layered Boron Nitride - ThO3
19:30 - 19:45 Piotr Tatarczak, A.K. Dąbrowska, J. Iwański, M. Tokarczyk, J. Binder, A. Wysmołek
The impact of carbon impurity concentration on the properties of single photon emitting defects in epitaxial hBN - ThO4
19:45 - 20:00 Muhammed Aktas, A. Kafar, S. Stańczyk, Ł. Marona, S. Grzanka, P. Wiśniewski, P. Perlin
Polarization doped, nitride-based laser diodes and their operation at cryogenic temperatures - ThO5
20:00 - 20:15 Coffee Break
CONTRIBUTED LECTURES (ThO6-ThO8)   Chair: Bernard Gil
20:15 - 20:30 Lena Miler, J. Iwański, A.K. Dąbrowska, M. Tokarczyk, A. Korgul, K. Dobrzelewski, P. Głowala, M. Wiliński, Ł. Murawski, R. Prokopowicz, J. Binder, A. Wysmołek
Influence Of Gamma Rays And Neutron Irradiation On Excitonic Transitions In Epitaxial Boron Nitride Layers - ThO6
20:30 - 20:45 Bohdan Sadovyi, P. Sadovyi, A. Nikolenko, V. Strelchuk, B. Turko, S. Porowski, I. Grzegory
Features of using Ni and Ni-Cr systems as solvents for h-BN crystallization under high N2 gas pressure - ThO7
20:45 - 21:00 Marcin Siekacz, M. Hajdel, G. Muzioł, A. Feduniewicz-Żmuda, O. Gołyga, M. Sawicka, C. Skierbiszewski
Towards Near-UV Laser Diodes Grown by Molecular Beam Epitaxy on Bulk Ammono-GaN Substrates - ThO8
21:00 - 22:30 THURSDAY POSTER SESSION A (ThA...)
Friday   21 June 2024
INVITED LECTURES (FrI1, FrI2)   Chair: Piotr Kossacki
9:00 - 9:45 Christoph Becher, Saarland University
Group-IV-vacancy centers in diamond: qubits for quantum networks - FrI1
9:45 - 10:30 Paweł Potasz, Nicolaus Copernicus University in Toruń
Magnetism in Moiré Superlattices - FrI2
10:30 - 11:00 Coffee Break
CONTRIBUTED LECTURES (FrO1-FrO3)   Chair: Christoph Becher
11:00 - 11:15 M. Rybak, T. Woźniak, P. Scharoch, Magdalena Popielska Birowska
Various anisotropies in atomically thin AFM MPX3 crystals - FrO1
11:15 - 11:30 Piotr Wojnar, M. Wojcik, P. Baranowski, M. Aleszkiewicz, J.Z. Domagala, S. Chusnutdinow
Optically active indium selenide crystal phase heterostructures grown by molecular beam epitaxy - FrO2
11:30 - 11:45 Aivaras Špokas, A. Zelioli, A. Bičiūnas, A. Čerškus, B. Čechavičius, M.P. Iršėnas, A. Vaitkevičius, E. Dudutienė, M. Kamarauskas, R. Butkutė
Enhancing Luminescence of GaAsBi Quantum Structures for NIR Emitters - FrO3
11:45 - 12:00 Coffee Break
CONTRIBUTED LECTURES (FrO4 - FrO6)   Chair: Paweł Potasz
12:00 - 12:15 Amadeusz Dydniański, A. Łopion, M. Raczyński, K.E. Połczyńska, W. Pacuski, T. Kazimierczuk, P. Kossacki
ODMR studies of (Cd,Mn)Te Quantum Well with micrometer spatial resolution - FrO4
12:15 - 12:30 Marek Burakowski, P. Mrowiński, P. Holewa, Y. Ding, K. Yvind, E. Semenova, M. Syperek
Deterministic Integration of Quantum Photonic Devices Based on Quantum Dots with a SOI Chip Operating at 1.55 μm - FrO5
12:30 - 12:45 Mikołaj Badura, M. Janczak, T. Czyszanowski, A. Łozińska, D. Radziewicz, W. Dawidowski, M. Mikulicz, T. Smołka, M. Rygała, M. Motyka, B. Ściana
InP Plasmonic DBR: Enabling Novel Vertical Cavity Laser Designs - FrO6
12:45 - 13:00 Conference closing - Andrzej Golnik
13:00 - 14:30 Lunch
14:30 Departure of conference buses to Bielsko-Biała